Praca za granicą - praca w Norwegii | informator

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Praca w Norwegii

Norwegia to obecnie prężnie rozwijająca się gospodarka, które stawia na ludzi dobrze wykształconych, mających wiele do zaoferowania norweskim pracodawcom. Ludność tego kraju nie jest liczną populacją, dlatego też coraz częściej rząd wprowadza ułatwienia podjęcia pracy i zamieszkania w tym kraju. Szczególnie poszukiwani są pracownicy w branży naftowej i budowlanej, które szczególnie napędzają norweską gospodarkę.

Norweski rynek pracy osiągnął wysoki poziom zatrudnienia dzięki odpowiednim narzędziom polityki rządu tego kraju. Poziom bezrobocia w tym kraju w 2006 roku wyniósł tylko 3,5%. Gospodarka tego kraju zyskała swą potęgę dzięki naturalnym złożom tam występującym. Oprócz tego państwo postawiło na przedsiębiorczość prywatną po przez wprowadzenie współfinansowania wynagrodzeń w przedsiębiorstwach zatrudniających nowych pracowników, stworzyło możliwość bezpłatnych szkoleń, uruchomiło programy pośrednictwa pracy oraz specjalne środki dla osób mających problemy ze znalezieniem pracy. Dzięki szybko rozwijającej się gospodarce, Norwegia obecnie zalicza się do najlepszych krajów do życia.

Polacy do 2009 roku nie mogą pracować bez pozwolenia, które otrzymają dopiero po otrzymaniu pracy. Obecnie jest tu niewielu Polaków pracujących legalnie, lecz stopniowo coraz więcej osób decyduje się na ten kierunek migracji. Przed wyjazdem należy pamiętać, iż życie w tym kraju jest dość drogi, a większość pracodawców wymaga znajomości języka norweskiego.

Poniższy informator ma na celu przybliżenie większości aspektów życia i pracy w tym skandynawskim kraju. Przed wyjazdem z Polski warto zapoznać się z poniższymi informacjami, w celu lepszej orientacji z zakresu tego tematu. Informator zawiera porady dotyczące uzyskania pozwoleń, prawa pracy w Norwegii, służby zdrowia oraz edukacji.