Praca za granicą - praca w Irlandii | informator

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Praca w Irlandii

Od chwili otwarcia irlandzkiego rynku pracy, stał się on azylem dla wielu Polaków marzących o lepszym życiu. Większość jedzie z myślą o zarobieniu paru groszy i powrocie do kraju. Okazuje się jednak w rzeczywistości, iż większość rodaków postanawia pozostać w Irlandii na stałe. Na Zielonej Wyspie obecnie mieszka ok. 250 tys. Polaków, lecz nikt nie wie dokładnie ilu ich jest naprawdę. Szacunkowo określa się, iż liczba osób przyjeżdżających za chlebem znacząco przewyższa urzędowe statystyki. Obecnie nasi krajanie stanowią ponad 50 % wszystkich imigrantów pracujących w Irlandii. Od kwietnia 2004 roku, irlandzki rynek pracy przyjął wielu Polaków i w dalszym ciągu jest chłonny na nową siłę roboczą, która zapełni brakujące ogniwa tamtejszej gospodarki kraju. Napływ siły roboczej powoduje podtrzymanie tempa rozwoju gospodarczego Irlandii.

Tylko w samej stolicy Irlandii, Dublinie jest szacunkowo ok.150 tysięcy Polaków. Łatwo można obliczyć, iż aż co 7 osoba w Dublinie jest właśnie Polakiem. Niewątpliwie nasz rodzimy język z łatwością można usłyszeć niemal wszędzie, szczególnie w sklepach, pubach, kawiarniach, restauracjach, przychodniach lekarskich czy bankach. Za pracą wyjechali zarówno dobrze wykształceni i wykwalifikowani rodacy, jak i osoby decydujące się na pracę fizyczną. Należy jednak jak wszystko w życiu przyjmować z pokorą i uświadomić sobie fakt, iż nie wszystkim udaje się znaleźć dobrą pracę i wspaniałe mieszkanie.

Głównie w Dublinie powstały polskie media, centra informacji, parafie, sklepy, puby, dzięki możliwości łatwego założenia działalności przez obcokrajowców. Największe irlandzkie miasta stały się azylem dla osób szukających nadziei na lepszą przyszłość poza swoją ojczyzną. Od wejścia Polski do wspólnoty, Polacy zdążyli wyrobić sobie opinię wśród Irlandzkich pracodawców.

Irlandczycy doceniają polskich pracowników, którzy poznali się jako osoby pracowite, inteligentne, sumienne i z całą pewnością profesjonalnie podchodzą do powierzonych im zadań. Polaków przede wszystkim przyciągają wciąż wyższe niż w kraju zarobki, które niejednokrotnie są 4-5 krotnie wyższe niż te, które otrzymają w ojczyźnie za tą samą pracę. Emigracja wzrosła do tego stopnia, iż rozpoczęła się walka o pozostanie pracowników w Polsce przez pracodawców i organizacje pozarządowe. Natomiast Polacy nie spieszą się do powrotu na łono ojczyzny, a co więcej pomału przyzwyczajają się do życia i pracy w Irlandii, która staje się stopniowo naszą drugą ojczyzną.