Praca za granicą - praca w Hiszpanii | informator

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Praca w Hiszpanii

Hiszpania uważana jest za jeden z najpiękniejszych europejskich krajów. Od kwietnia 2006 roku kraj ten stał się nie tylko celem wyjazdów wypoczynkowych ale kierunkiem migracji za pracą. Oczywiście hiszpański rynek pracy nie jest równie atrakcyjny jak angielski czy irlandzki, który oferuje o wiele większe możliwości na dzień dzisiejszy. Lecz również i tu pracy nie brakuje szczególnie w budownictwie i rolnictwie. Przed wyjazdem do tego kraju należy liczyć się z faktem, iż najchętniej zatrudniane są osoby znające język hiszpański. Hiszpania to kraj, który posiada tanią siłę roboczą pochodzącą z rodzimych kolonii, co powoduje większą konkurencję na rynku pracy.

Nastąpiła również liberalizacja tego rynku pracy, który nie ma na celu wprowadzania utrudnień w podjęciu pracy oraz otrzymywaniu świadczeń socjalnych. Taki stan rzeczy wynika z braku obaw rodzimych przedsiębiorców i pracowników przed napływem nowej siły roboczej z tej części Europy.

Należy się liczyć z tym, iż prace które wykonują emigranci to najczęściej te, których Hiszpanie nie chcą się podjąć. Dlatego też obcokrajowcy otrzymują wakat przy pracach rolniczych oraz gastronomii. W tych branżach jest to zazwyczaj praca sezonowa, a wysokość zarobków to bez wątpienia nie jest szczyt marzeń. Oczywiście są to lepsze perspektywy niż praca za najniższą krajową w Polsce.