Praca za granicą - praca w Anglii | informator

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Praca w Anglii, praca na wyspach

Wielka Brytania to najczęstszy kierunek emigracji Polaków od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W samym 2006 roku zarejestrowało się 223 tys. Polaków jak wynika z danych Resortu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (Department of Work and Pensions). Łącznie na brytyjskim rynku zarejestrowało się ok. 720 tys. naszych rodaków. W niektórych miejscowościach liczba imigrantów sięga nawet 10% ogółu ludności. Może to być przyczyną zmian na poszczególnych lokalnych rynkach pracy. Powyższe dane są obliczone biorąc pod uwagę liczbę zarejestrowanych numerów ubezpieczenia społecznego NIN, który daje prawo do legalnej pracy oraz dostęp do świadczeń socjalnych na wyspach. Rząd brytyjski otworzył swój rynek w celu przyspieszenia tempa rozwoju ekonomicznego kraju, po przez zatrudnienie obcokrajowców w niszowych branżach gospodarki. Jak informują rządowe raporty planowany wzrost dzięki emigracji wzmocnił brytyjską gospodarkę. Lecz coraz częściej podnoszą się opinie, iż łatwiej znaleźć pracę Polakom niż Brytyjczykom, dlatego też częstokroć z tego powodu rośnie niechęć do imigrantów.

Obecnie pracy nie brakuje, lecz na rynku panuje coraz większa konkurencja wynikająca z napływu coraz większej liczby emigrantów z nowych krajów akcesyjnych. Szczególny tłok robi się w okresie wakacyjnym, kiedy to następuje fala napływu studentów, chcących dorobić sobie przed nowym rokiem akademickim. Wybierając się do Anglii musisz się również liczyć z faktem braku pracy lub sporym problem z jej znalezieniem. Najlepiej przed wyjazdem z kraju mieć już upatrzoną posadę, co pozwoli na uniknięcie kłopotów będąc na miejscu.

Przyjazd na Wyspy Brytyjskie nadal przysparza Polakom wiele problemów. Często nie wiedzą co należy zrobić tuż po przyjeździe. Nasz informator ma na celu dostarczenie podstawowej wiedzy dotyczącej aspektów pracy i życia w Wielkiej Brytanii. Po pierwsze dowiecie się jak można legalnie mieszkać i pracować na wyspach. Po drugie znajdziecie informacje dotyczące brytyjskiego rynku pracy oraz jakich pracowników szczególnie brakuje w tamtym regionie Europy. Informator zawiera również opis brytyjskiego prawa pracy oraz polityki socjalnej. Dowiecie się także jak wygląda opieka medyczna w Wielkiej Brytanii. Kolejny punkt informatora zawiera dane dotyczące własnej działalności i systemu podatkowego. Natomiast absolwenci szkół mogą poczytać o edukacji poza granicami Polski. Nasz informator kończy zbiór najważniejszych adresów i telefonów bez, których ciężko żyć na emigracji.

Wielka Brytania jest wciąż przepustką dla wielu naszych rodaków do lepszej pracy, a także szansą na podniesienie swojego standardu życia. Szczególnie ludzie młodzi (do 30 roku życia) decydują się nie tylko na wyjazd, ale także na stałe osiedlenie się.