Jak czytać ogłoszenia o pracy?

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Jak czytać ogłoszenia o pracy?

W dobie Internetu, pracy również szukamy za pomocą sieci. Jest to metoda prostsza, wygodna a zarazem dająca większe możliwości i prawdopodobieństwo znalezienia wymarzonej pracy. W sieci znajduje się bardzo dużo ofert pracy, natomiast po przejrzeniu okazuje się, że wiele z nich to te same ogłoszenia, lecz pod innymi szyldami. W Internecie wyszukamy propozycje pracy w Polsce i za granicą.

Należy pamietać, aby zachować zdrowy rozsądek podczas przeglądania ogłoszeń. Nie należy brać poważnie ogłoszeń, w których ogłaszający się stwierdza, że jest to z "super posada z extra zarobkami". Istotnym elemnetem ogłoszenia jest nazwa pracodawcy, nie powinno jej zabraknąć w treści ogłoszenia. Brak tej nazwy powinien dać do myślenia. Może się zdarzyć, że firma korzysta z biura doradztwa personalnego, wtedy podana może być nazwa biura.

Ogłoszenie o pracy powinno zawierać nazwę i opis stanowiska, na które poszukiwany jest pracownik. Brak tego elementu ogłoszenia może zasygnalizować nam, że mamy doczynienia z oszustem. Kolejnym istotnym składnikim ogłoszeń jest podanie danych kontaktowych. W tej kwestii najlepiej by było, aby ogłoszenie zawierało kompletny adres pracodawcy i numer telefonu. Firmy jednak najczęściej podają adres e-mail, na który należy wysłać CV. Lecz i tu powinniśmy uważać, e-mail poważnej firmy zawiera w swej treści nazwę firmy np. praca@nazwafirmy.pl. Konta założone na darmowych serwerach mogą świadczyć, że ogłoszenie takie staje się mało wiarygodne.

Jeśli mamy wątpliwości co do pracodawcy, to możemy poszukać informacji na jego temat. Takim źródłem jest strona internetowa ogłaszającej się firmy. Znajdziemy tam informacje przydatne w podjęciu decyzji. Informacje o firmie są istotnym argument przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu oferty firmy ogłaszającej się. Szczególnie istotne są zagadnienia dotyczące kondycji finansowej, wielkości firmy i obecności na rynku. Na stronie internetowej firmy możemy znaleźć opinie pracowników, które powinniśmy dokładnie przestudiować.

W podobny sposób oceniamy i weryfikujemy ogłoszenia o pracy za granicą. Tu jednak należy szczególnie zachować ostrożność i skrupulatnie sprawdzić pracodawcę. Nigdy nie należy jechać w ciemno!

Nie warto jest przyjmować każdej oferty, lecz taką które nie tylko przyniesie nam dochód, ale także satysfakcję. Ważne jest, żeby się niepotrzebnie rozczarować biorąc "pierwszą lepszą" ofertę pracy. Cierpliwość popłaca, także i w kwestii.