Czechy - praca po sąsiedzku

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Praca z Czechach

Coraz częściej Polacy decydują się na pracę u naszego sąsiada, czyli po czeskiej stronie granicy. Obecnie pracuje tam około 15 tysięcy Polków. Sprawdź dlaczego! Głównym atutem pracy w Czechach jest brak barier związanych z uzyskiwaniem pozwolenia na prace i pobyt oraz bliskość do naszej granicy państwa. Wyjeżdżając do Czech musisz zabrać ze sobą jedynie paszport bądź dowód osobisty. Kogo Czesi najchętniej zatrudniają? Przede wszystkim ogromny popyt zgłaszany jest na: pracowników produkcyjnych, tokarzy, frezerów, górników, hutników, ślusarzy, spawaczy, kierowców oraz pracowników budowlanych.

W kwestii zarobków sprawa przedstawia się następująco: najniższa pensja to około 1000 zł netto miesięcznie, natomiast średnie zarobki wahają się w granicach 2 200 zł netto miesięcznie. Najniższa pensja dotyczy tej grupy osób, która nie posiada kwalifikacji. Poza tym pracodawcy najczęściej zapewniają zakwaterowanie, więc odchodzi koszt wynajmu mieszkania. Oczywiście nie jest to regułą, lecz na ogół pracodawcy dbają o zakwaterowanie swojego pracownika. Praca odbywa się zazwyczaj w systemie zmianowym 8-12 godzin dziennie i do 170 godzin miesięcznie, oczywiście z możliwością brania nadgodzin. Bliskość do ojczyzny, brak wymogów językowych i kwalifikacyjnych to główne atuty pracy po czeskiej stronie granicy.