Praca dla kelnerów

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Zawód kelner

W XXI wieku, który charakteryzuje się nieustającą globalizacją gospodarek, następuje ciągły ich rozwój. Identyczna tendencja utrzymuje się na rynkach pracy, które obecnie nieustanie ewoluują tworząc tym samym ranking zawodów na topie. Do tej grupy zawodów śmiało można zaliczyć zawód kelnera/-ki. Popularność tych specjalistów wynika z doskonałej koniunktury europejskich gospodarek, które napędzają popyt w branży gastronomicznej. Pracy dla kelnerów na dzień dzisiejszy i w przyszłości z pewnością nie zabraknie. Szczególnie w państwach, gdzie gastronomia odgrywa istotną rolę w ich systemie ekonomicznym. Są to kraje, które posiadają wiele walorów turystycznych, a branża ta jest jednym z głównych dochodów budżetu państwa. Dlatego też najczęściej praca kelnera wiąże się tylko z pracą sezonową, kiedy to napływ turystów z całego świata jest największy. Wówczas pracodawcy zgłaszają największy popyt na pracowników w tym fachu. Najwięcej ofert pracy dla kelnerów czeka w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Cyprze, Grecji, Włoszech czy Portugalii. Zdarza się nawet, iż bary są zamykane, z powodu braku personelu. Dlatego też poszukiwanie pracy w gastronomii jest prostym zadaniem. Czasami po prostu wystarczy przejść się po mieście i poszukać ogłoszeń wywieszonych przez restauratorów.

W Polsce w ostatnich latach kelnerzy nie mieli łatwo, dlatego też większość poczyniła kroki w kierunku emigracji z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. Spowodowało to spory deficyt wykwalifikowanych pracowników w tej branży. Dlatego też obecnie restauratorzy pilnie poszukują personelu i coraz częściej oferując lepsze warunki pracy. Polscy kelnerzy kuszeni są lepszymi zarobkami, które stanowią zachętę do powrotu z tułaczki po Europie.

Najczęściej stawiane wymagania:

Zazwyczaj jest to praca w mniejszych restauracjach i pubach, gdzie nie stawiane są wygórowane wymagania. Z reguły należy po prostu posługiwać się komunikatywnie językiem obcym. Natomiast praca kelnera w kilku gwiazdkowych hotelach wymaga odpowiednich kwalifikacji i zdobytego wcześniej doświadczenia. W takim przypadku należy posiadać minimum roczne doświadczenie w tym zawodzie. Również posiadanie certyfikatów lub ukończenie kursów zwiększa szanse na otrzymanie pracy w renomowanej restauracji. Najczęściej wystarczy znajomość języka angielskiego, lecz jeśli znasz dodatkowo inny język (francuski, niemiecki lub rosyjski) będzie to dodatkowym atutem. Poza tym pracodawcy wymagają: uprzejmości, miłej aparycji, zaradności czy odporności na stres.

Wynagrodzenie

Jego wysokość uzależniona jest od kraju, w którym otrzymasz pracę kelnera. W Wielkiej Brytanii i Irlandii można zarobić ok. 6 tys. brutto miesięcznie. Na Cyprze czy w Grecji to ok. 2-3 tys. zł brutto. Natomiast w Hiszpanii kelner może zarobić ok. 900 euro miesięcznie. Zarobki w renomowanych restauracjach są znacznie wyższe od wyżej podanych. Najczęściej do otrzymanego wynagrodzenia dochodzą napiwki otrzymane od klientów.

Specyfika pracy

Praca wbrew pozorem nie należy do najlżejszych. Wymaga dobrej kondycji fizycznej oraz cierpliwości w stosunku do klientów. Często jest to praca po 8-10 godzin dziennie przez 5-6 dni w tygodniu. Obsługa konsumentów wymaga od kelnera ciągłego zaangażowania. To dość wyczerpujące zajęcie, szczególnie dla nóg. Do najczęstszych obowiązków należy: zbieranie zamówień, ich roznoszenie, serwowanie napojów oraz przyjmowanie pieniędzy. Przez ten cały czas kelner powinien być uśmiechnięty i chętny do pomocy.