Kierowca - zawód na czasie

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Kierowca

Dzięki wejściu Polski do grona krajów Unii Europejskiej, otworzyła się możliwość legalnego zatrudnienia na zagranicznych rynkach pracy. Obecnie już w 9 krajach Wspólnoty, Polacy mogą swobodnie mieszkać i pracować. Aktualnie w zjednoczonej Europie zaczęło dominować kilka zawodów na rynkach pracy. Są to zawody, w których szczególnie brakuje chętnych rąk w określonej profesji. Coraz częściej się zdarza, iż to pracownik zaczyna dyktować warunki pracy i płacy. Zawód kierowcy to na dzień dzisiejszy zawód na czasie! Polacy za granicą często zarabiają 4-5 krotnie więcej niż za tą samą pracę w kraju. Taki stan rzeczy powoduje, iż chętnych do wyjazdu nie brakuje. Kierowca znajdzie pracę niemal wszędzie, lecz szczególnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Cyprze oraz w Polsce. Tak to nie pomyłka, Polska także boryka się z brakiem tych specjalistów od transportu. Szczególnie poszukiwani są to kierowcy autobusów oraz ciężarówek (TIR-ów). Popyt na kierowców powoduje wzrost znaczenia transportu drogowego w Europie. Taki skutek rodzi bardzo dynamiczny rozwój sektora handlowego. Innymi czynnikiem przyczyniającym się do fali popytu na kierowców, jest coraz mniejsze zainteresowanie tym zawodem wśród młodego pokolenia europejczyków.

Na europejskich rynkach pracy Polscy kierowcy uchodzą za dobrych oraz wykwalifikowanych pracowników. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej zagranicznych pracodawców decyduje się na zatrudnienie polskich kierowców. Na dzień dzisiejszy największą liczbę naszych kierowców zatrudniają brytyjscy pracodawcy. Kolejno za nimi plasują się pracodawcy: irlandzcy, hiszpańscy, belgijscy oraz niemieccy. Najczęstszym powodem przyjęcia zagranicznej oferty pracy jest pensja, która bardzo często jest wyższa kilkakrotnie od naszej krajowych.

Aktualnie obserwuje się popyt na kierowców ciężarówek oraz komunikacji publicznej w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Wystarczy, iż będziesz posiadał prawo jazdy kategorii C lub CE wraz z dodatkowymi uprawnieniami, np. ADR i pracę masz jak w banku! Najlepiej znać także języki obce, które ułatwią pracę. Z pracy za kółkiem w zagranicznych firmach korzysta wielu naszych rodaków. Główną przyczyną migracji naszego personelu jest możliwość godnego zarobku oraz lepszych warunków pracy. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż doświadczony kierowca ciężarówki zarabia przeciętnie 14-16 euro/h, co daje nawet ok. 8 tys. złotych miesięcznie. W Anglii stawka to najczęściej 8-9 GBP brutto/h. Są oczywiście wyższe stawki, które oferowane są najczęściej doświadczonym i znającym języki kierowcom. Tak wysokie zarobki powodują, iż w Polsce zmniejszają się zasoby fachowców. Niestety rodzimych pracodawców nie stać na wyższe pensje, co przyczynia się do ciągłej emigracji kierowców do krajów wspólnoty. Dlatego też w Polsce coraz częściej ciężarówki i autobusy prowadzą niedoświadczeni kierowcy! Polska gospodarka potrzebuje coraz więcej zawodowych kierowców, a specjaliści w tej branży uciekają z kraju. Dlatego też pracodawcy często obniżają wymagania i ulepszają na miarę możliwości warunki pracy. Sektor transportu boryka się z brakami specjalistów, których często już zaczynają poszukiwać na wschodnich rynkach pracy, np. w Rosji, Ukrainie czy Białorusi.

Najczęściej stawiane wymagania

Wynagrodzenie

Średnie zarobki kształtują się w granicach 7 tys. złotych netto. Kierowca ciężarówki zarabia początkowo przeciętnie 12-14 euro/h, co daje nawet ok. 7-8 tys. złotych miesięcznie. Później wynagrodzenie zostaje jeszcze podniesione. W Anglii stawka wynosi ok. 8-9 GBP brutto/h na początek, później stawka rośnie do poziomu 11-12 GBP/h. Doświadczeni kierowcy TIR-ów mogą nawet zarobić ok. 3 tys. pln tygodniowo. Kierowcy autobusów zarabiają ok.8-9 GBP/h lub 10-12 euro/h.

Specyfika pracy

Bycie kierowcom ciężarówki, wymaga wiele poświęcenia, szczególnie swojego życia prywatnego. Większość czasu spędza się za kierownicą, a samochód staje się drugim domem. Po drugie osoba chcąca pracować za kółkiem, powinna to lubić. W innym wypadku nie będzie w stanie wytrzymać psychicznie i fizycznie w tym zawodzie. Praca najczęściej zaczyna się we wczesnych godzinach rannych, ok. 5-6 rano, a trwa do ok. 18-19. Jeśli się jedzie w dłuższe trasy, można nawet wrócić do domu po tygodniu czy nawet dwóch. Każda firma odmiennie planuje czas pracy kierowcy, dlatego też każdy znajdzie dla siebie odpowiedni system pracy.