Praca w fabrykach

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Praca w fabrykach

Obecnie emigracja za pracą to już norma, która wskazuje iż trend ten utrzyma się jeszcze bardzo długo. Nadal głównymi kierunkami migracji jest Wielka Brytania i Irlandia. Po przyjeździe na Wyspy mnóstwo naszych rodaków podejmuje pracę w fabrykach. Jest to praca najczęściej przy pakowaniu oraz na liniach produkcyjnych. Stanowiska te są przez Polaków dość łatwo pozyskiwane, ponieważ nie wymagają one kierunkowego wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy też dobrej znajomość języka angielskiego. Po zatrudnieniu pracodawca zawsze przygotowuje do pracy, po przez zorganizowanie odpowiedniego szkolenia. Oczywiście mimo, iż nie ma wygórowanych wymagań, aby pracować w fabryce, nie należy wyjeżdżać w ciemno. Najlepiej jest poszukać zatrudnienia będąc w Polsce po przez agencje rekrutacyjne, Internet czy urzędy pracy.

Również do pracy w fabrykach potrzebna jest fachowa siła robocza. Ta grupa pracowników jest szczególnie ceniona i poszukiwana. Tak więc tacy specjaliści jak operatorzy i programiści maszyn CNC, spawacze, ślusarze czy elektrycy szybko znajdą zatrudnienie w tej branży. Taki specjalista powinien posiadać doświadczenie zawodowe, posługiwać się językiem angielskim, przedłożyć referencje oraz posiadać odpowiednie certyfikaty.

W angielskich fabrykach pracy nie brakuje, wystarczy wybrać odpowiedni region, którym jest pn-wsch część Wielkiej Brytanii. Region ten ma bardzo rozwinięty przemysł, który napędza produkcję głównie leków, artykułów chemicznych, odzieży, artykułów spożywczych, samochodów itp. Warto odwiedzić ten region, gdyż jest tu największe skupisko zakładów przemysłowych, które wciąż potrzebują nowych rąk do pracy. Również w Szkocji powstało wiele fabryk, które podobnie jak w pn-wsch Anglii produkują niemal wszystko. Następnie także w Walii, a szczególnie w jej północnej części wznosi się mnóstwo zakładów branży przemysłowej i spożywczej. Tym samym istnieje tu bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników skłonnych przyjąć etat w fabryce. Tutaj głównie prym wiedzie przemysł samochodowy. Także w Irlandii Północnej licznie stanęły fabryki o różnorodnym rodzaju wytwarzanych towarów, które oferują stanowiska pracy.

W kwestii wynagrodzenia przedstawia się to następująco: pracodawca nie może dać niższej stawki niż ustawowe 5,35 funta za godzinę, czyli ok. 30 pln. Tak więc stawki za pracę przy taśmie produkcyjnej wahają się od 5,35 do 8 funtów. W przypadku fachowej siły roboczej stawki te są znacznie wyższe. Takie osoby otrzymają od 8 do 18 funtów za godzinę. Są to stawki w dużym stopniu większe niż te, które otrzymałbyś w Polsce na podobnym stanowisku. Oczywiście jest możliwość pracy w nadgodzinach, co powoduje zwiększenie dochodów.

Praca w fabryce to na pewno dobry sposób na pierwszą pracę za granicą, która pomoże zaaklimatyzować się w nowym miejscu i pozwoli na utrzymanie się w danym kraju. Mówiąc przysłowiowo "pierwsze koty za płoty"!