Jak napisać referencje

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Jak napisać referencje

Obecnie dobre referencje są niemal na wagę złota! Wynika to z ogromnej konkurencji na rynku pracy, gdzie pracodawcy mogą przebierać w aplikacjach. Referencje są szczególnie pomocne przy szukaniu pracy na wyższe stanowiska. Coraz częściej pracodawcy przy wyborze kandydata na dane stanowisko sugerują się opiniami poprzednich pracodawców. Dlatego też ważne jest, aby mieć dobre referencje, które w momencie wyboru kilku kandydatów o podobnych kwalifikacjach, mogą w dużym stopniu przyczynić się do wyboru tej osoby. Referencje można otrzymać także po odbyciu stażu czy praktyki zawodowej. Po prostu każde doświadczenie zawodowe w twojej karierze, poparte odpowiednimi referencjami to wspaniała inwestycja na przyszłość. Oczywiście pracodawca ma prawo sprawdzić przedłożone referencje czy są autentyczne, np. kontaktując się telefonicznie z poprzednim pracodawcą. Jeśli zostałeś zwolniony dyscyplinarne, w takiej sytuacji możesz zapomnieć o dobrych referencjach. Po prostu rozczarowany pracodawca może nam zaszkodzić w przyszłości, dlatego też warto pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie.

Sposób napisania oraz jego zawartość jest sprawą indywidualną. Oto kilka najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się w referencjach:

Następnie pracodawca opisuje czym pracownik wykazał się pracując na danym stanowisku, opisuje jego cechy charakteru oraz jego osiągnięcia w firmie. Może także wyszczególnić jakie kursy ukończył w trakcie zatrudnienia w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych. Oczywiście mogą być zawarte słowa polecające pracownika, lecz z wyraźnie podanymi argumentami. Na referencje pracujemy przez cały czas, więc to tylko od nas zależy jak one będą wyglądały. Pracodawca będąc zadowolonym z pracownika na pewno chętnie wystawi pozytywną opinię na jego temat.