Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Własna firma w Anglii

Pakując walizki, nie mając sprecyzowanych planów oraz załatwionej pracy, zastanawiasz się co dalej... Co robić po przyjeździe na wyspy? Podpowiemy Ci jak założyć własną firmę, abyś mógł zarabiać więcej i w dodatku pracować dla siebie!

Założenie firmy w Anglii jest o wiele prostsze niż w Polsce, bowiem procedura zarejestrowania firmy trwa ok. 15 minut. Kolejnymi korzyściami wynikającymi z posiadania własnej firmy jest brak obowiązku rejestrowania się w Programie Rejestracji Pracowników ? WRS (oszczędzasz 50 GBP) oraz opłata niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Natomiast osoby jednocześnie pracujące i samozatrudnione, powinny zgłosić ten fakt w Inland Revenue, czyli w Urzędzie Podatkowym Wielkiej Brytanii, w celu nie opłacania podwójnie składek na ubezpieczenie.

Pierwszym i ... ostatnim krokiem jest wypełnienie formularza, w celu zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. Osoby mające z tym problem mogą zgłosić się o pomoc do doradcy rządowej organizacji Business Link. Po złożeniu dokumentów otrzymacie w ciągu kilku dni listowne potwierdzenie zarejestrowania jako osoby samozatrudnionej. Wiąże się to automatycznie z obowiązkiem odprowadzania podatków, składek na ubezpieczenie społeczne (wys. 2,1 funta) oraz prowadzenia odpowiednich ewidencji. Wszystkie kwoty do zapłaty są wyliczane przez Inland Revenue. Jak widzisz założenie firmy odbywa się niezwykle szybko i prosto. Dlatego też w Wielkiej Brytanii powstaje bardzo dużo polskich firm, obecnie szacuje się ich ok. 40 tys.