Praca w hotelarstwie

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Praca w hotelarstwie

W branży hotelarskiej zapotrzebowanie na personel istnieje cały rok, oczywiście ze znacznym wzrostem w okresie letnim. Obecnie praca w tej branży cieszy się coraz większą popularnością, co za tym idzie Polacy chętnie wyjeżdżają pracować w tym fachu. Najpopularniejsze państwa emigracji to Irlandia, Hiszpania, Grecja, Anglia, Francja oraz Cypr. Najwięcej ofert pracy znajduje się w niewielkich miejscowościach turystycznych, gdzie można pracować jako recepcjonista, pokojówka, portier lub kucharz. Zagraniczni pracodawcy bardzo cenią sobie zwłaszcza polskich kucharzy, dlatego też kandydaci mogą przebierać w ofertach. Zbliżający się okres wakacyjny niesie za sobą znaczne zwiększenie ofert pracy. Już od marca hiszpański czy cypryjskie hotele poszukują pracowników. Konkurencja na rynku jest coraz większa i często o wiele trudniej znaleźć pracę na 2-3 miesiące przed sezonem letnim. Oczywiście znalezienie odpowiednich osób, z określonymi kwalifikacjami nie jest sprawą prostą. Często się zdarza, iż hotele nie mogą znaleźć pracowników na najwyższe stanowiska, np. szefów kuchni czy menadżerów. Na każdym stanowisku wymagana jest znajomość języka angielskiego, a jego stopień znajomości zależy od pełnionej funkcji w hotelu. Przyszły pracownik powinien mieć również obycie z klientem. Pracodawcy wymagają także udokumentowania zdobytego doświadczenia zawodowego. Na stanowiska menadżerskie dostanie się tylko osoba z min. rocznym doświadczeniem. Pracy w hotelarstwie możesz szukać poprzez agencje rekrutacyjne, serwisy o pracy oraz bezpośrednio na miejscu. Oczywiście najlepiej szukać pracy będąc jeszcze w Polsce, niż jechać w ciemno!

Proces rekrutacji odbywa się następująco: kandydat musi przedstawić CV (najlepiej w języku angielskim), referencje oraz czasami świadectwo o niekaralności. Jeśli złożona aplikacja spodoba się przyszłemu pracodawcy, zaprasza się daną osobę na rozmowę rekrutacyjną odbywającą się w agencji rekrutacyjnej lub u samego pracodawcy, jeśli aplikację składasz będąc na miejscu. Rozmowa rekrutacyjna odbywa się w języku angielskim. Jeśli rozmowa przebiegnie pomyślnie, to wyjazd może nastąpić za 3-5 tygodni. Umowa o pracę w takim przypadku podpisywana jest przed wyjazdem. Najczęściej zawierana jest na okres 6 miesięcy, a kolejna na rok lub czas nieokreślony.

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia wysokości wynagrodzenia. Np. w Wielkiej Brytanii pokojówka zarobi ok. 57 tys. zł rocznie, pracownik recepcji ok. 80 tys. zł rocznie, menadżer ok. 90-140 tys. zł rocznie oraz kucharz, w zależności od stanowiska ok. 70 tys.-150 tys. zł rocznie. W Irlandii stawki wynagrodzenia kształtują się podobnie. Oprócz wynagrodzenia pracodawcy często zapewniają swym pracownikom zakwaterowanie oraz wyżywienie. Praca w hotelarstwie to ciężki kawałek chleba, ale także możliwość zdobycie nowego doświadczenia oraz podszkolenia języka obcego.