Jak napisać list motywacyjny

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny wraz z CV tworzą komplet dokumentów aplikacyjnych, których wymaga pracodawca podczas rekrutacji na dane stanowisko. List motywacyjny to nic innego jak rozwinięcie treści zawartej w życiorysie. Zadaniem listu motywacyjnego jest przedstawienie kandydatury danej osoby na konkretne stanowisko pracy. Podobnie jak CV, tak i list motywacyjny jest Twoją wizytówką! Celem przedłożenia listu motywacyjnego jest po prostu zaprezentowanie się z jak najlepszej strony. Wygląd listu motywacyjnego zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, od Twojej pomysłowości i intelektu. Oczywiście napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest rzeczą łatwą, a ponad to należy posługiwać się o poprawną pisownią, starannym styl oraz dopracowaną treścią.

Jeśli chcesz napisać list wyróżniający się na tle innych, to najlepiej jeśli będzie miał oryginalną formę, a przede wszystkim osobisty charakter. Treść zawarta powinna być indywidualną kontynuacją i uzupełnieniem wiadomości z CV, a jednocześnie wyrazić chęć podjęcia pracy na danym stanowisku ze względu na swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności oraz cechy charakteru.

Pierwszym krokiem do napisania listu motywacyjnego jest sposób przygotowania się. Najpierw należy dokładnie zapoznać się i przeanalizować ogłoszenie, na które mamy zamiar odpowiedzieć. Warto zapisać sobie najistotniejsze dane zawarte w treści ogłoszenia, np. pełną nazwę stanowiska, nazwę firmy czy wymagania dot. kandydata. Informacje te znacznie pomogą w późniejszym pisaniu tego dokumentu. Następnie musisz zebrać informacje dot. stanowiska, na które chcesz złożyć aplikację. Powinieneś w ten sposób się dowiedzieć czy spełniasz kryteria wymagane przez pracodawcę, czy jesteś w stanie poradzić sobie z obowiązkami na tym stanowisku oraz czy właśnie ta praca spełni Twoje oczekiwania. W momencie gdy pojawi się negatywna odpowiedź na któreś z w/w pytań, najlepiej będzie jeśli zrezygnujesz z ubiegania się o to stanowisko.

Następnym krokiem będzie zebranie informacji na podstawie CV. Należy stworzyć listę dotyczącą Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego, wykształcenia oraz zdobytych umiejętności. Kolejnym krokiem będzie odpowiedzenie sobie na następujące pytania: w jaki sposób jesteś w stanie wykazać się w tej pracy, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko, jakie korzyści będzie miała firma, jeśli Cię zatrudni oraz jakie umiejętności i cechy charakteru będą przydatne.

Oprócz tego należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, mianowicie

Teraz po prostu należy zabrać się do napisanie listu motywacyjnego, który składa się kilku części.

Pierwszą z nich jest napisanie wstępu, który powinien zawierać przyczyny składania aplikacji, nazwę stanowiska o które się ubiegamy, numer referencyjny, krótki opis zachęcających pracodawcę do dalszej lektury listu motywacyjnego. Oczywiście ten fragment dokumentu należy w dużej mierze od inwencji osoby piszącej.

Drugą częścią listu motywacyjnego jest jego główna część, której celem jest przedstawienie i zaprezentowanie swoich kwalifikacji zawodowych, zdobytych umiejętności oraz innych zalet.

Głównym zadaniem zawartych w tej części informacji jest nic innego jak, przekonanie przyszłego pracodawcy o tym, iż jest się odpowiednią osobą na to stanowisko pracy. Oczywiście w tej części należy także odnieść się do wymagań stawianych przez pracodawcę. Nie warto pisać czegoś na siłę w celu wydłużenia treści listu, ponieważ efekt może stać się odwrotny od zamierzonego.

Ostatnim elementem jest zakończenie listu, w którym przedstawiamy propozycję kontaktu oraz informujemy o chęci spotkania, lecz pozostawiając inicjatywę pracodawcy. List kończymy zwrotem: "Z wyrazami szacunku" lub "Z poważaniem", a także podpisujemy się imieniem i nazwiskiem.