Praca sezonowa za granicą

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Praca sezonowa za granicą

Praca sezonowa cieszy się ogromną popularnością, ale żeby ją dostać należy odpowiednio wcześniej zacząć się "rozglądać". Sezon na zbiory i inne prace sezonowe zaczynają się od maja i trwają do października. Ten okres jest najlepszym czasem na tego typu zarobek. Pracę sezonową znaleźć można najczęściej w: rolnictwie (zbiory owoców i warzyw), gastronomii (praca w restauracjach, barach, hotelach) oraz budownictwie.


Oto kraje, w których najłatwiej znaleźć pracę:

Oferty pracy sezonowej znaleźć możemy dużo wcześniej przed zbiorami. Nawet w czasie zimy należy zacząć szukać ogłoszeń, aby znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Najczęściej rekrutacja polega na tym, kto pierwszy się zgłosi ten otrzyma pracę. Gdzie szukać ofert? Najlepiej w agencjach pracy lub portalach zajmujących się pośrednictwem pracy. Jest to najbezpieczniejsza metoda szukania, która eliminuje ryzyko oszustwa.

Praca sezonowa nie należy do prac przyjemnych, a przed wyjazdem należy wziąść pod uwagę stan naszej kondycji fizycznej. Przy tego typu pracach najczęściej nie jest wymagana znajomość języków obcych czy posiadanie kwalifikacji. Praca przy zbiorach trwa najczęściej do 8 tygodni, a dzienny czas pracy trwa do 12 godzin. Oprócz pracy na roli, również można wyjechać do pracy fizycznej na budowie. Najczęściej wyjazd taki trwa ok. 3 miesięcy i jest lepiej opłacalny finansowo niż praca przy zbiorach.

Podstawową kwestią są względy finansowe, czyli ile można zarobić. Nie można jednoznacznie określić ile zarobisz i wydasz na miejscu - to zależy od ciebie. Czemu? Ponieważ praca w większości jest na akord, więc ile zbierzesz tyle zarobisz. W Niemczech czy Francji za skrzynkę zbiorów otrzymasz średnio 3-5 eur, czyli 13-19 pln. Natomiast w Anglii do 2 funtów za skrzynkę, czyli ok. 6-12 pln. Od tego należy odliczyć koszty zakwaterowania, jeśli nie pokrywa ich pracodawca oraz wyżywienie. Zakwaterowanie to średnio kosz ok.140 funtów lub 135 eur miesięcznie.

Inaczej kształtują się zarobki w branży gdzie są one wyższe niż przy zbiorach. Np. we Francji pracownik budowy otrzymuje średnio ok. 8 eur za godzinę. Reasumując za ok. 2-3 miesiące pracy sezonowej przy zbiorach można zarobić średnio ok. 2-3 tys. eur, a na budowie do 10 tys. eur.