Płatne praktyki za granicą

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Płatne praktyki za granicą

Skończyłeś szkołę średnią lub studia i nie wiesz co masz dalej robić. Znalezienie pracy w Polsce bez doświadczenia zawodowego nie należy do najprostszych zadań. Czasami zastanawiacie się nad lepszym rozwiązaniem, czyli wyjazdem do pracy za granicę. Najlepszą alternatywą w takiej sytuacji jest znalezienie płatnej praktyki za granicą. Oprócz zdobycia doświadczenia zawodowego otrzymacie atrakcyjne wynagrodzenie i nauczycie się języka. Warunki jakie musi spełnić kandydat ubiegający się o praktykę są nastepujące: wiek: 18-35 lat, wykształcenie: średnie z maturą lub wyższe, znajomość języków obcych w stopniu komunikatywnym, zaświadczenie o niekaralności. Pracodawcy rzadko wymagają posiadania zdobytego wcześniej doświadczenia zawodowego. Wtedy należy przedstawić minimalnie jedną referencję. Znajomość języków weryfikowana jest najczęściej początkowo telefonicznie, a następnie podczas rekrutacji. Odbywa się to formie ustnej oraz pisemnej. Jeśli nie jesteś orłem w tej kwestii to masz szansę jedynie na pracę przy zbiorach owoców i warzyw.

Rekrutacje odbywają się przez cały rok, ponieważ terminy rozpoczęcia praktyk ustalane są z firmami. Ofert pracy (praktyk) szukajcie najczęściej w biurach pośrednictwa pracy, urzędach pracy oraz w centrach edukacyjnych. Rekrutacja odbywać się może wraz z przedstawicielem firmy, w której ubiegamy sie o stanowisko.

Następnie po pomyślnym przejściu rekrutacji przed wyjazdem z Polski organizowane są szkolenia na stanowiska. Praktyka zagraniczna trwa 3-6 miesięcy. Najbardziej obleganym okresem odbywania praktyk są miesiące wakacyjne, podczas których absolwenci zdobywają doświadczenie zawodowe. Po zakończeniu praktyki otrzymasz zaświdczenie, co pomoże w przyszłości przy poszukiwaniach pracy.

Doświadczenie zawodowe możecie zdobyć w takich krajach jak: Irlandia, Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone, Francja, Hiszpania, Malta, Austria oraz Brazylia. Najpopularniejszymi ofertami pracy jest praca w hotelarstwie, gastronomii, w domach opieki społecznej, itp. Natomiast najpopularniejszym krajem emigracji jest Wielka Brytania. W kwestii zarobków nie są to góry złota, ale można zarobić przyzwoite pieniądze. Średnio stawka za godzinę wynosi od 4,5 funt do 5,5 funta, a pracuje się 40 godzin tygodniowo. Zakwaterowanie oraz wyżywienie jest za darmo lub za niewielkie pieniądze.

Na koniec warto dodać, iż taki wyjazd ma wiele zalet, mianowicie: można zarobić pieniądze, zdobyć nowe umiejętności, a tym samym doświadczenie zawodowe, poznać inną kulturę oraz podszkolić się w znajomości języków obcych.