Przekwalifikowanie, czyli jak zmienić swój dotychczasowy zawód

praca praca
"Roczna praca każdego narodu jest funduszem, który zaopatruje go we wszystkie rzeczy konieczne i przydatne w życiu, jakie ten naród rocznie konsumuje, a które stanowią bądź bezpośredni wytwór jego pracy, bądź też to, co nabywa za ten wytwór od innych narodów."

Adam Smith

Przekwalifikowanie, czyli jak zmienić swój dotychczasowy zawód

Obecnie na rynku pracy, nikt nie może czuć się bezpieczny. Cały czas musimy się dokształcać a nawet zmienić zawód, czyli przekwalifikować się. Inną przyczyną jest fakt, iż tracimy pracę i chcemy znaleźć w innym zawodzie. W takim przypadku pomocne bywają urzędy pracy, które oferują kursy, podczas których można zdobyć nowy zawód. Dożywotnie zatrudnienie na tym samym stanowisku i w tej samej firmie - staje się już fikcją i marzeniem wielu z nas. Zmiana zawodu nie jest sprawą łatwą i często nie wiemy jak się do tego zabrać. Oto kilka wskazówek:

  1. Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę, że nie nadajemy się do każdej pracy i każdy ma określone predyspozycje. Należy również wziąść pod uwagę to, co tak naprawdę lubimy robić pracy i w jakim zawodzie się sprawdzimy. Warto więc zadać sobie pytanie o to jakiego typu zajęcia, warunki pracy, lubię najbardziej. Jeśli zawód nas interesujący jest bardzo odległy od tego, co robiliśmy do tej pory, wówczas będzie to wymagało większych nakładów czasu i pracy. Trzeba także zadać sobie pytanie, dlaczego obecna praca nam się nie podoba i co byśmy chcieli zmienić.
  2. Kolejnym krokiem jest określenie swoich kompetencji oraz znalezienie w sobie umiejętności, które moglibyśmy przenieść do naszego nowego zawodu. Do tych umięjetności zaliczamy np. znajomości programów komputerowych, języków czy zdolność komunikacyjna. Oprócz tego niezbędne może być uzupełnienie wiedzy czy doszkolenie. Można to zrobić samemu, np. poprzez zakup odpowiednich książek, programów lub inwestując pieniądze w kurs. Czasami zamiast płacić za dodatkowe studia, kursy itp., korzystniej jest starać się o możliwość odbycia praktyki zawodowej, która dostarczy nam wiedzy praktycznej, a nie teoretycznej. Po zakończeniu takiej praktyki jest możliwość zatrudnienia na tym etacie.
  3. Trzecim ważnym czynnikiem jest to, aby wziąść pod uwagę trendy panujące na rynku pracy. Warto prześledzić jakie zawody będą popularne, a jakie znacznie mniej. Logiczne jest, aby nie inwestować w te zawody, które już odchodzą do lamusa.
  4. Ważne jest także, aby małymi kroczkami starać się zdobyć nowe doświadczenia w zawodzie, w którym chcemy pracować. W jaki sposób? Np. umówić się na spotkanie lub rozmowę telefoniczną z pracownikiem firmy, w której chcielibyśmy pracować. Zbieranie doświadczenia w nowym zawodzie jest kluczem do sukcesu w przyszłości.